Program Outline

Search

7.30 h. Registration at the venue open

Wednesday, July 5

7.30 h. Registration at the venue open

9.00 - 10.40 h. - Symposia: Presentations I

Chairs: Shaul Shalvi, Olivier Corneille, Rolf van Dick, Roland Imhoff, Pelin Gul, Bernard Rimé, Franziska Moser, Isabell Schuster, Jennifer R. Steele, Dario Páez, Jennifer Howell

9.00 - 10.40 h. - Blitz: Presentations I

Chairs: Hanna Zagefka, Jolanda Jetten

10.40 - 11.10 h. Coffee Break

11.10 - 12.50 h. - Symposia: Presentations II

Chairs: Alice Normand, Gerben A. van Kleef, John Drury, Janina Steinmetz, Jenny Veldman, Eftychia Stamkou, Nicole Tausch, Oulmann Zerhouni, Gabriela Jiga-Boy, Hannah Nohlen, GOUDEAU Sébastien

11.10 - 12.50 h. - Blitz: Presentations II

Chair: Mitchell Callan

13.00 - 14.30 h. Seated Lunch

14.30 - 16.10 h. - Symposia: Presentations III

Chairs: Francesca Righetti, Thomas Webb, Soledad de Lemus Martín, Corinna Michels, Malgorzata Goclowska, Marc W. Heerdink, Jennifer Eck, Miguel Ramos, Svenja A. Wolf, Astrid C. Homan, Neil Ferguson

14.30 - 16.10 h. - Blitz: Presentations III

Chairs: Joseph Wellman, Thomas Denson

16.10 - 16.40 h. Coffee Break

16.40 - 18.20 h. - Symposia: Presentations IV

Chairs: Claudia Vogrincic-Haselbacher, Loes Meeussen, Lysann Zander, Julie Van De Vyver, Marie Hennecke, Jochim Hansen, Eva Fulop, Catherine Amiot, Ana Leite, Elise K. Kalokerinos, Discussant: Yaacov Trope

16.40 - 18.20 h. - Blitz: Presentations IV

Chairs: Sonja Utz, Alexandra Fleischmann

18.20 - 19.30 h. - Round Table Discussion: The EASP Diversity Report

Room: Manuel Falla

Discussants: Torun Lindholm, Boglárka Nyúl, Nóra Anna Lantos, Stephen D. Reicher

18.20 - 19.30 h. - Poster: Presentatios 1

Room: Hall

19.30 - 20.20 h. - Moscovici Award session: Agency and Communion as Basic Dimensions of Social Cognition: The Dual-Perspective Model (DPM)

Room: García Lorca

Speakers: Bogdan Wojciszke, Andrea E. Abele Brehm

20.30 - 22.30 h. Welcome reception (at the terrace of the venue)

Thursday, July 6

9.00 - 10.40 h. - Symposia: Presentations V

Chairs: Sharon Arieli, Christiane Schoel, Smadar Cohen-Chen, Bernard Nijstad, Tina Sundelin, Almudena Claassen, Jozefien De Leersnyder, Miriam Koschate-Reis, Echterhoff Gerald

9.00 - 10.40 h. - Blitz: Presentations V

Chairs: Michael Haefner, Soledad de Lemus Martín

10.40 - 11.10 h. Coffee Break

11.10 - 12.50 h. - Symposia: Presentations VI

Chairs: Aharon Levy, Ruthie Pliskin, Stephen D. Reicher, Dominique Muller, Paul Bain, Andrea Carnaghi, Saulo Fernández Arregui, David Matthew Doyle, Jamin Halberstadt

11.10 - 12.50 h. - Blitz: Presentations VI

Chairs: Sofia Stathi, Theodore Alexopoulos

12.50 - 14.30 h. Lunch (Buffet)

13.20 - 14.20 h. - Round Table Discussion: An introduction to the European Research Council and to the Starting, Consolidator and Advanced Grants calls

Room: Manuel Falla

Discussant: Inês Pio

14.30 - 16.10 h. - Symposia: Presentations VII

Chairs: Luca Andrighetto, Matthew Easterbrook, Sanne Van Grootel, David Amodio, Daan Scheepers, Sandy Schumann, Stephen D. Reicher, Hadar Ram, Inmaculada Valor-Segura, Florian Kutzner

14.30 - 16.10 h. - Blitz: Presentations VII

Chairs: David Loschelder, Shelley McKeown Jones

16.10 - 16.40 h. Coffee Break

16.40 - 18.20 h. - Symposia: Presentations VIII

Chairs: Bastiaan Rutjens, Mengyao Li, Mario Gollwitzer, Laura Smith, Nurit Shnabel, Janis Jung, Paul Conway, Alice Lee, Kerry Kawakami

16.40 - 18.20 h. - Blitz: Presentations VIII

Chairs: Adam Hahn, Lasana Harris, Xenia Chryssochoou

18.20 - 19.30 h. - Round Table Discussion: Building Support for Social Psychologists at Risk

Room: Manuel Falla

Discussants: Manuela Barreto, Kate Reynolds, Members of the Platform for Social Psychologists in Turkey, Fouad Bou Zeineddine

18.20 - 19.30 h. - Poster: Presentatios 2

Room: Hall

19.30 - 20.30 h. - Horizon Talk: Inequality: The Enemy Between Us?

Room: García Lorca

Speaker: Richard Wilkinson

20.30 - 23.00 h. Football Match

21.30 - 23.30 h. Guided night visit to the oldest part of the city including the Muslim quarter

Friday, July 7

9.00 - 10.40 h. - Symposia: Presentations IX

Chairs: Michelle Ryan, Philipp Jugert, Michaela Rohr, Ewa Szumowska, Patricia M. Rodriguez Mosquera, Rupert Brown, Michaela Pfundmair, David Rast III, Thomas Schubert

9.00 - 10.40 h. - Blitz: Presentations IX

Chairs: Andrew Hafenbrack, Katja Corcoran, Antonis Sapountzis, Silvia Mari

10.40 - 11.10 h. Coffee Break

11.10 - 12.50 h. - Symposia: Presentations X

Chairs: Annika Scholl, Thekla Morgenroth, Paolo Riva, Christian Unkelbach, Mirosław Kofta, Tim Wildschut, Fenella Fleischmann, Lee Shepherd, Fiona Kate Barlow

11.10 - 12.50 h. - Blitz: Presentations X

Chairs: Winnifred Louis, Peter Hegarty

13.00 - 14.30 h. Seated Lunch

14.30 - 16.30 h. - Award session and Tajfel lecture: Discovering order in an uncertain world: Anchoring a Tajfel lecture in Henri Tajfel‘s seminal work

Room: García Lorca

Tajfel Award lecture: Klaus Fiedler

16.45 - 18.15 h. EASP Members' meeting

Room: Manuel Falla

20.00 - 22.00 h. Visit to the Alhambra

Saturday, July 8

9.00 - 10.40 h. - Symposia: Presentations XI

Chairs: Nadira Faber, Aarti Iyer, Mathias Kauff, Elena Trifiletti, Juliane Degner, Anthony Lantian, Tabea Hässler, Alexandra Vázquez Botana, Ana Guinote

9.00 - 10.40 h. - Blitz: Presentations XI

Chairs: Kai Jonas, Konstantinos Kafetsios

10.40 - 11.10 h. Coffee Break

11.10 - 12.50 h. - Symposia: Presentations XII

Chairs: S. Alexander Haslam, Franziska Ehrke, Melvyn Hamstra, Ana Figueiredo, Ana Rita Guerra, Roger Giner-Sorolla, Agnieszka Golec de Zavala, Katy H. Greenaway, Fouad Bou Zeineddine, Jasmin Cloutier, Michael Gilead

11.10 - 12.50 h. - Blitz: Presentations XII

Chairs: Jojanneke Van der Toorn, Sylvie Graf, Mark Conner

12.50 - 14.30 h. Lunch (Buffet)

13.20 - 14.20 h. - Round Table Discussion: Journal Editors Answer Your Questions About Changing Reporting and Evidence Standards

Room: Manuel Falla

Discussants: Kai Jonas, Colin W. Leach, Hanna Zagefka, Roger Giner-Sorolla, Simine Vazire, Vivian Laurence Vignoles

13.20 - 14.30 h. - Poster: Presentatios 3

Room: Hall

14.30 - 16.10 h. - Symposia: Presentations XIII

Chairs: Petra Schmid, Federica Meconi, Guy Itzchakov, Matt Richins, Helle Larsen, Markus Brauer, Judit Kende, Emanuele Castano, Katherine Stroebe, Gemma Saez, Iniobong Essien

14.30 - 16.10 h. - Blitz: Presentations XIII

Chair: Susanne Quadflieg

16.10 - 16.40 h. Coffee Break

16.40 - 18.20 h. - Symposia: Presentations XIV

Chairs: Britt Hadar, Marco Brambilla, Marcin Bukowski, Stefano Pagliaro, Seyed Nima Orazani, Teresa Garcia-Marques, Miriam Parise, Marleen Stelter, Ariela Francesca Pagani, Tamar Saguy, Steve Loughnan, Vivian Laurence Vignoles

16.40 - 18.20 h. - Blitz: Presentations XIV

Chair: Kim Peeters

20.30 h. Farewell dinner and 50 years celebration party